PEEGELDAJA
Olen uhke, et mul pole häbi öelda
Olen uhke, et mul pole häbi öelda

Nelikümmend Eesti arsti Mecklenburgi leksikonis, mu vanaonu nende hulgas

Saksamaal on äsja ilmunud biograafiline teos Mecklenburgis aastatel 1929-1945 tegutsenud arstidest. See sisaldab andmeid ka umbkaudu neljakümne Eestist pärit arsti kohta. Teose esitluste sari algab 25. septembril Ribniz-Damgartenis, ühtekokku esitletakse seda kuues linnas. Ärzte in Mecklenburg

Kaheköiteline “Ärzte in Mecklenburg im Dritten Reich” (Arstid Kolmanda Reichi aegses Mecklenburgis) andis välja kirjastus Edition Temmen. Autoriteks on ajaloolased Michael Buddrus Müncheni-Berliini Nüüdisajaloo Instituudist ja Angrit Lorenzen-Schmidt Rostocki Ajaloo Töökojast. 

Nagu ütles mulle Angrit Lorenzen-Schmidt, on raamatus ühtekokku umbes 40 Eestist pärit inimese biograafiad. Neile lisanduvad veel mõned, kes olid pärit Lätist või Venemaalt, kuid õppisid arstiteadust ning ka töötasid Eestis. Peale selle on 1. köites peatükk, mis kirjeldab olukorda aastatel 1945 kuni 1949, mil baltlased ja teised välismaalased tulid Mecklenburgi.

Olen siin juba varem kirjutanud, et sattusin selle info peale juhuslikult, kui otsisin jälgi oma vanaonu dr. Eduard Pihlaku ja tema naise viimastest elukuudest Saksamaal. Kuna sai selgeks, et Pihlakute viimane kodulinn oli Güstrow, siis võtsin ühendust sealse linnaarhiiviga. Ühel hetkel andsid nad teada, et Eduard Pihlaku andmed kantakse Mecklenburig arstide biograafilisse leksikoni, mis oli siis veel koostamisel ning seoses sellega on autorid ka pöördunud nende poole, et saada teavet Meta Pihlaku kohta. Nad saatsid mulle ka Eduardi elulooartikli, mis oli lakooniline nagu leksikonis ikka, kuid sisaldas minu jaoks uusi detaile.

Nüüd sain siis kinnitust, et teos on lõpuks ilmunud. Kahjuks ma ei tea, kes on need teised eestlased seal leksikonis. 

Mecklenburgi arstide biograafia esitlemiste periood langeb ühtlasi kokku Eduard Pihlaku 135. sünniaastapäevaga, mis on 29. septembril. 

Arstide elulugusid täiendavad üksikasjalikud uuringud, mis käsitlevad nii meditsiinipoliitikat, arstiabi olukorda kui ka Mecklenburgi elanikkonna tervislikku seisundit võrdluses kogu riigiga, nii normaalset meditsiinilist tegevust kui ka meditsiinikuritegusid. Teosest leiab erinevas staatuses arste või tervishoiutöötajaid ja -ametnikke, natside meditsiiniorganisatsioonide juhte, samuti arstiliitude ja professionaalsete tervishoiuorganisatsioonide juhte. Lisaks hõlmab teos neid arste, kes tulid Mecklenburgi mujalt kas põgenikena või teenistuskohustuste tõttu.

Autorid uurisid kolme ja poole aasta jooksul enam kui 2300 meditsiinilist biograafiat ja materjale. Raamat on koostatud enamjaolt varem kasutamata allikate põhjal. Ühegi teise Saksamaa liidumaa kohta pole võrreldavat väljaannet varem ilmunud.

*****

Viljandis sündinud Eduard Pihlak oli üks Eesti sõjameditsiinile alusepanijaid. Lisaks arstipraksisele tegutses ta aastaid Harjumaa tervishoiujuhina ning oli Saksa okupatsiooni ajal Sisedirektooriumi Tervishoiu Valitsuse juhataja. Pärast Eestist põgenemist 1944. aasta septembris töötas ta kõigepealt arstina Gotenhafenis (Gdynia), seejärel 1945. aasta algul Güstrowis. Märtsi lõpus pidi ta aga ise minema arstide hoole alla. Dr. Pihlak suri 12. aprillil 1945 Rostocki haiglas kopsuvähki, tema Nõukogud okupatsioonitsooni jäänud naine sooritas ööl vastu 25. maid enesetapu. 

 

“Ärzte in Mecklenburg im Dritten Reich” esitlused (kõik kl 19 kohaliku aja järgi):

25. september 2023 – Ribnitz-Damgarten, konvendisaal, Im Kloster 15

26. september 2023 – Rostock, Ärztekammer Mecklenburg-Vorpommern, August-Bebel-Straße 9a

27. september 2023 – Schwerin, Landesbibliothek Mecklenburg-Vorpommern, Johannes-Stelling-Straße 29

28. september 2023 – Neubrandenburg, Neubrandenburgi Linnaarhiiv, Marktplatz 1/sissepääs: Darrenstraße

23. oktoober 2023 – Waren (Müritz), raekoja saal, Neuer Markt 1

24. oktoober 2023 – Wismar, Wismari Linnaarhiiv, Gerberstraße 9a

25. oktoober 2023 – Güstrow, Städtische Galerie Wollhalle, Franz-Parr-Platz 9

Juhtusin toimetama Google’i kaardiga ning avastasin ühtäkki, et ka Saksamaa kohta on nüüd olemas tänavavaade!

Tänu sellele saan näidata pilti ja öelda, et selline näeb välja Jehann-Marieken-Straat 36 Güstrowis (nüüd on tänav Seidelstraße). Esiplaanil olev maja muidugi.

Ja see helekollaste seintega maja Gdynias Orlowo asumis Przebendowskite tänaval oli Saksa okupatsiooni aegses Gotenhafenis Helablick 15

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga