Rakvere laulumehed ootavad uusi koorikaaslasi

Tänaseks juba 63 aastat tegutsenud Meeskoor Rakvere on endiselt tegus, ent tahaks olla tegusam. Noorem, kaasaegsem, kõlavama häälega. Pelgalt uuest koorijuhist ja tema kuitahes põnevatest uitmõtetest on paraku vähe, et meestelaulule meestepealinnas uut hingamist anda. Seda saavad teha ikka eelkõige lauljad ise.

Sestap anname teada, et koori uksed on uutele laulumeestele valla. Noortele, nooruslikele, rõõmsatele. Nagu nad tegelikult alati on olnud. Igasse häälerühma.

Meeskoor Rakvere käib proove tegemas kolmapäeviti kell 18-20 Rakvere rahvamaja kooriproovisaalis. Kel huvi laulma tulla – parim aeg selleks on 31. oktoober ning 7. ja 14. november, kuid see ei tähenda, et hiljem nö töö käigus enam kedagi vastu ei võetaks. Tulija peab kindlasti viisi pidama. Noodilugemisoskust küll ei nõuta, kuid see oskus on mõistagi pluss, sest kergendab ja kiirendab nii õppimist kui ka õpetamist.

Olgu kohe ka öeldud, et mõnes teises kooris laulmine või kusagil orkestris mängimine ei ole iseenesest mingi takistus meeskooris laulmiseks. Mõnel juhul võib see olla isegi põhjus tulemiseks (vaheldus!). Minagi näiteks nägin meeskooris vaheldust oma varasemale segakoorikogemusele, nüüd aga laulan ka kammerkooris “Solare”, kellega osalen sel nädalal rahvusvahelisel koorifestivalil “Praga Cantat”. Julgen väita, et kaks koorproovi nädalas on ühele tõsisele muusikahuvilisele täiesti paras koormus. Õnneks teevad Rakvere koorid proove eri nädalapäevadel ja seda juhtub väga harva, et kahes kooris lauljal tuleb otsustada, kumma kooriga kontserdil osaleda.

Mis teoksil on? Esiteks läheneb “vääramatu jõuna” üldlaulupidu 2014, kus  kõigil meeskooridel on au teha kaasa ka kogu esimese päeva kava koos valikkooridega. Kindlasti osaleme ka vahepealsetel laulupäevadel ja Eesti Meestelaulu Seltsi üritustel, nagu tavaks. Aga et kogu meie elu ei kulgeks ainult “laulupeost laulupeoni”, siis omandame jõudumööda ka muud repertuaari. Hetkel keskendume sellistele “uutele” lauludele, mis on tegelikult “hästi unustatud vanad”. Teiste hulgas pühkisime äsja tolmu Hans Hindpere Rakvere-teemaliselt laulult “Mu sünnilinn” Otto Rootsi sõnadele.

Kas meil õnnestub kunagi ka esineda sellise kavaga, mis pakuks kardinaalselt teistsugust muusikaelamust kui senine suhteliselt lihtne ja traditsiooniline lauluvara, nagu meie meeskoorilt ollakse harjunud kuulma? Kas meie ellu tuleb rohkem uudisloomingut ja üldse oluliselt enam musitseerimist? Iga dirigent ja laulja oleks rõõmus, kui see õnnestuks.

Tegelikult ei saa väita, nagu poleks Meeskoor Rakvere eales milleski eksperimentaalses osalenud. Sel kevadel näiteks esineti koos mandoliinide orkestriga, esitati Vello Toomemetsa / Leelo Tungla lugu “Pillimehe leib”. Tulemus ja elamus olid võimsad. Aga vaatame, millise koosseisu toob meile lähitulevik ning kui lennukaid ideid on meil üldse võimalik ellu viia.

Kindel mis kindel on aga see, et iga koori elus on rohkem või vähem “klubilist” poolt. Meeskoor Rakvere teeb ikka edasi ühisüritusi teiste kooridega. Eks need sõpruskoorid kipu ühel meeskooril millegipärast ikka naiskoorid olema, aga mitte ainult. Näiteks lähiajal, tõenäoliselt novembri jooksul on Rakverre jälle oodata Nõmme segakoori Riola Tallinnast. Need vastastikused külaskäigud on pikaajaline traditsioon.

Meeskoorist aga lõpuks veel niipalju, et lauljaid on ühtekokku 30 ringis, oktoobrist on koori dirigent Jaanus Nurmoja, endiselt teeb meeskooriga tööd Aime Rahula ning jõudumööda ka Olaf Leps. Usun, et leiate eest meeldiva seltskonna ja muudate ta veelgi paremaks.

Jaanus Nurmoja