PEEGELDAJA
Olen uhke, et mul pole häbi öelda
Olen uhke, et mul pole häbi öelda

Sulfititevaba veini polegi olemas

Elasin veel üsna hiljaaegu, mõni kuu tagasi usus, et sulfiteid (väävlishappe sooli; väävelhappe soolad on sulfaadid) lisatakse ainult pakiveinidesse, pudeliveinid aga on puhtad – ning mida kallimad, seda tõenäolisemalt.

Mõistega "sulfit" seostub mulle ju kõigepealt naatriumsulfit, mida vähemalt nõukogude-aegses mustvalges (ja vist ka värvillises) fotograafias kasutati ilmutite koostises konserveeriva ainena. Võite ise ette kujutada, mis kujutluspilt minul tekkis – veini asemel on mul klaasis degusteerimiseks ilmuti…

Ühel hetkel juhtusin aga poes heitma pilgu mingile pudeliveinile ja mida ma nägin? "Contains sulfites"! Uurisin siis teisi pudeleid ka. Mõnel suuremalt, mõnel õige kribukirjas – aga sulfititesisaldus oli igaühel, olgu siis hinnaks 66 või 660 krooni.

Tegin järelduse, et sulfitid võivadki olla veini valmimise loomulikud "kõrvalproduktid". Kui asja tarkadest allikatest uurisin, siis selgus, et ega ma põhimõtteliselt ei eksinudki. Kogu tõeni ma selle loogika järgi siiski ei jõudnud.

Selgus, et iga veinitootja, kes valmistab veini pikemaajaliseks säilitamiseks, lisab veini sisse täiendavalt teatud koguse sulfiteid. Kasutatakse nii ilmutitest tuttavat naatriumsulfitit kui ka kaaliumsulfitit ja muidki. Tegemist on siingi konserveeriva ainega, mis eelkõige takistab veini äädikaks muutumast õhuga kokkupuutumise järel, samuti hoiab ära oksüdeerumist ja muid kahjulikke protsesse.

Täiesti sulfitivaba veini ei olegi olemas – naturaalne sulfitite kontsentratsioon on viinamarjaveinis ca 6-40 miljondikku. Kuna aga sellest ei piisa äädikabakteri tõrjumiseks, siis lisatakse veinile sulfiteid juurde, nii et nende kontsentratsioon võib ulatuda ca 350 miljondikuni (ehk 0,35 promilli ehk 0,035 protsenti).

Euroopas olevat veini töötlemine väävliühenditega juba sajandeid vana praktika. Vääveldioksiidi hakatud veini lisama paarsada aastat tagasi, ent juba vanad kreeklased ja roomlased töödelnud veinivaate väävliküünaldega.

Seega ei pea meie mitte kohkuma, kui näeme, et veinipudeli etikett meid sulfitite eest hoiatab. Küll peaksid aga sulfitite suhtes allergilised inimesed eelistama veinile midagi muud, olgu selleks siis limonaad või valge viin.